Občianske združenie Hrad Čeklís

1413 - Hinc Genglein

ZA VRAŽDU NA PÚŤ

Trestné právo v stredoveku sa zakladalo na zachovaní mieru a pokoja, čiže na rešpektovaní všeobecnej, ako aj osobnej a majetkovej nedotknuteľnosti a celistvosti. V najstaršom trestnom práve sa neveľmi rozlišovalo medzi deliktmi porušujúcimi verejný záujem a zločinmi, ktoré sa týkali súkromných záujmov. Stíhanie trestných činov sa síce prerokúvalo na úradnej úrovni, ale spočiatku zväčša len na základe súkromnej žaloby. Predovšetkým od poškodeného a jeho rodiny či príbuzných záviselo, či a v akom rozsahu si uplatní nárok na náhradu škody alebo na odškodnenie ujmy na majetku, cti, či dokonca na živote. Často sa na súde žalobcovia pokonali s obvineným previnilcom inak, než bolo bežným zvykom.

Práve jeden z takýchto prípadov vraždy je zachytený v najstaršej zápisnici zo zasadaní prešporskej mestskej rady Protocollum actionale. Kauza sa viaže k roku 1413 a bola prerokovaná vo štvrtok po sviatku blahoslaveného Antona, čiže 7. septembra. Osobitosťou prípadu je vynesený rozsudok, ktorý sa čiastočne vymyká z rámca vtedajšej právnej zvyklosti. Podľa nej sa totiž zväčša stanovil trest, ktorý mal zjavnú súvislosť so spáchaným činom, takže za vraždu sa spravidla vymeral hrdelný trest.

V radnom protokole mesta Prešporka sa uvádza:

„Pred náš verejný súd sa dostavil Mikuláš Obracht spolu so svojimi bratmi Petrom Obrachtom z Mosta a Jánom Obrachtom, aby zažalovali Hinca Gengleina, ktorý je stolárskym majstrom u urodzeného pána grófa v Čeklísi, lebo tento Genglein o polnoci v dome richtára v Čeklísi preklal nožom a zavraždil ich vlastného brata Pavla Obrachta.”

Bratia požadovali, aby prešporský súd potrestal Gengleina za zákernú vraždu podľa práva, a to mimoriadne prísnym spôsobom. Páchateľa mali priviazať za konský chvost, povláčiť ho po meste a potom lámať v kolese. V protokole je zaznamenané, že „na úpenlivé prosby k Bohu a na príhovory mnohých ctihodných a zbožných ľudí, ktorí obmäkčili aj bratov a príbuzných usmrteného”, mestský súd ustúpil od vynesenia trestu smrti. Udelil Gengleinovi milosť s tým, že najneskôr do roka vykoná kajúcnu púť do Ríma a do Aachenu. Súd ďalej rozhodol:

„Genglein daruje kostolu v Čeklísi obetné sviece, že v čeklískom kostole dá odslúžiť tridsať omší za spásu duše Pavla Obrachta, a napokon že kúpi na cintoríne v Čeklísi miesto na pochovanie pozostatkov zavraždeného”.

Obžalovaný sa pred súdom zaviazal, že splní všetky stanovené podmienky a že „nikdy nebude škodiť bratom zavraždeného slovami ani činmi, ani žiadnym iným spôsobom”. Keďže iba jeho ústny záväzok by súdu nebol postačoval, verejne sa za neho zaručilo 15 vážených občanov, ktorých mená zapísali do protokolu. Medzi ručiteľmi bol napríklad senecký richtár Mikuláš Hermann či čeklísky kastelán Ján z Kuchyne na Záhorí.

Hinc Genglein stanovené záväzky zaiste splnil, lebo inak by ich plnenie prešlo na ručiteľov, čo by prešporské mestské orgány určite boli zaznamenali. Nezachovala sa nám ani správa o ďalekej a súčasne nebezpečnej púti kajúcnika. Bola by dnes nepochybne zaujímavým cestopisným čítaním, určite vzrušujúcejším než samotný kriminálny delikt, ktorý sa pred dávnymi rokmi odohral v Čeklísi.

(Vladimír Segeš, Staromestský kuriér, 1/2009)

* * * * *

Po tatárskom vpáde prebehla silná germánska kolonizácia na našom území. Osoby v tomto príbehu majú neslovanské priezviská, takže mohli byť potomkami germánskych kolonistov. Nič nie je večné. Priezviská v súpise z roku 1715 už neukazujú stopu tejto kolonizácie.
 

Kontakt

o.z. Hrad Čeklís

hradceklis1@gmail.com

Hlavná č. 94, 90027 Bernolákovo

0915055059

Vyhľadávanie

Novinky

12.03.2022 21:04

Spadnuté staré suché stromy

Na úbočí hradného vrchu zostali po zime vyvalené staré suché stromy. V chladnom ráne nás rozohrialo pílenie a odnášanie dreva. Andrej s pílou toho neskutočne veľa spravil. Pomáhali mu Ján, Jakub, Tatiana a Slávo. Jarka napiekla najsamchutnejšie koláče. Hradný chodník je lepšie priechodný.
23.12.2021 12:27

Záchrana tajomnej šambrány

V novom čísle časopisu Bernolák 2021/4 je na str. 19 príspevok Záchrana tajomnej šambrány, v ktorom sa píše o tom, ako sme uchránili jeden kameň https://www.bernolakovo.sk/.../casopis-bernolak-04-2021.pdf
25.09.2021 23:42

Dobrovoľníčky z firmy Henkel pomáhali

Chuť pomôcť na hrade Čeklís mali dobrovoľníčky z firmy Henkel - Lucia, Miroslava, Ivana, Veronika, Alica a Zuzana. Odstraňovali náletovú zeleň, spravili poriadok s odpadkami, začisťovali a špárovali múry rohovej veže. Hrad má rád aj nežné ženské ruky. Ďakujeme!
12.09.2021 22:25

Nosenie kameňa a odkrývanie múrov

Dobrovoľníci z oz Bernolákovčan pomáhajú na hrade s nosením kameňa, odkrývajú zazimovaný múr rohovej veže a upravujú lokalitu hradu. Veľká vďaka!
02.09.2021 22:52

Na hrade sa muruje

Hradní murári murujú piliere vynášacích oblúkov vo vonkajšom hradnom múre, ktorý tvoril stenu hradnej pivnice. Cieľom je prezentovať náznaky múru.
07.07.2021 21:30

Hradný chodník

Postupne obnovujeme hradný chodník na svahu pod hradom. Je to boj s náletovými drevinami a úprava terénu.
25.06.2021 19:07

Deti robia poriadok na hrade

Jedni robia chyby a druhí to naprávajú. Keď nápravu robia deti, je to jednak hanba pre tých starších, a jednak úľava, že všetko nie je zlé. Ďakujeme princeznám a princovi za boj s neporiadkom.
11.06.2021 23:44

Firemní dobrovoľníci opäť na hrade

Opäť prišli na hrad Čeklís pomáhať firemní dobrovoľníci v rámci celoslovenskej akcie Naše mesto, tentokrát z firmy SIA Central Europe, a.s. Rezali, vykopávali, prenášali náletovú zeleň a upravovali hradný chodník vo svahu nad Čiernou vodou. Po neporiadnikoch nazbierali odpad rôzneho druhu....
26.05.2021 21:22

Jakubove schody

Pri hradnom múre vznikajú Jakubove schody. Pri hradnom múre vznikajú Jakubove schody. Jakub tak chce uľahčiť pohyb ľudí v svahu pod hradným múrom.  
30.04.2021 19:59

Náletových drevín je veľa, ale postupne ubúdajú

Odstraňovanie náletových drevín pokračovalo v apríli. To nám umožnilo presekať sa cez pôvodný hradný chodník, ktorý viedol cez svah pod hradom.

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode