Občianske združenie Hrad Čeklís

1932 Štefánikov maratón

Čeklís bol miestom, kadiaľ viedla trať Štefánikovho maratónu. V rokoch 1932-1937 sa bežal Štefánikov maratón 5x (v r- 1936 sa neuskutočnil). Jeho trasa bola: Bratislava (SND) - Čeklíz (Bernolákovo) - Bratislava (Petržalka - štadión ČsŠK). Bol to historicky druhý maratón na území Slovenska. Rekord trate dosiahol 10.9.33 Josef Bena (nar. 2.8.1903) v čase 2:44:50 (bežalo 39 bežcov, všetci došli do cieľa).

Z atmosféry I. ročníka v r. 1932:

4. septembra 1932 dokázali atletickí nadšenci ŠK Bratislava pripraviť štart I. ročníka Štefánikovho maratónu. Presne o 14. hodine sa postavilo na štartovú čiaru 29 odvážlivcov a že nešlo o nejaké bezvýznamné preteky, svedčí skutočnosť, že Československá atletická amatérska únia (ČSAAU), ako riadiaci orgán atletiky vo vtedajšom Československu, poverila bratislavský ŠK zároveň usporiadaním majstrovstiev republiky v maratónskom behu.

Trasa Štefánikovho maratónu bola takmer úplne rovinatá, jediné mierne stúpanie sa nachádzalo na Šancovej ulici medzi 37. a 38. kilometrom. Štart bol pred hotelom Kern na Hviezdoslavovom námestí, bežalo sa postupne Ondrejskou ulicou cez Námestie republiky (dnešné Námestie SNP), Špitálskou, Kadlecovým námestím, Krížnou na Trnavskú cestu, ďalej cez obce Farná, Ivánka do Čeklísu (dnešné Bernolákovo), kde po obrátke na 19.5 km trasa pokračovala späť do Bratislavy, pričom cieľ bol situovaný v Petržalke na štadióne ŠK.

Samotný priebeh pretekov prebiehal podľa predpokladov. „Muziku tvrdili“ hneď od začiatku favoriti z českých, najmä pražských klubov. „Na štarte sa zhromaždilo početné obecenstvo, námestie pred divadlom bolo nabité do posledného voľného miestečka a po štarte sa vypravili na dráhu početní cyklisti, autá a sprievodcovia“, informovala čitateľov dobová športová tlač. Aj záujem obyvateľov vidieka o dovtedy nevídanú atrakciu bol enormný. „Ľudia v dedinách, kadiaľ viedla trať maratónu, prežívali vznešený sviatok. Tak napríklad Ivanka pri Dunaji zmobilizovala tamojší hasičský zbor do služieb usporiadateľských, zatiaľ čo skauti z okolia starali sa o zostávajúce úseky trate. Každá bodrá dedinská babička vydržala neúnavne čakať, aby mohla pozdraviť atlétov na trati. Na vidieku sa nehovorilo o ničom inom, ako o maratóne“, špecifikovala denná tlač.

Už po prvých stovkách metrov sa utvorila vedúca skupina, ktorá sa roztrhala až na obrátke v Čeklísi, kde dobehol ako prvý Žofka z AFK Přelouč, prenasledovaný Sparťanmi Šulcom a Benom. V takomto poradí prebehli priekopníci Štefánikovho maratónu až na štadión ŠK, kde ich vítal zvuk vojenskej trúbky. Víťazný Žofka dosiahol čas 2:58.03, pod tri hodiny sa dostal aj druhý Šulc. Z 29 členného poľa dobehlo 24 maratóncov, pričom najlepším Slovákom sa stal Košičan Halla, známy predovšetkým ako víťaz I. ročníka Košického maratónu v roku 1924. V Bratislave dobehol po výborne zvládnutom závere na piatom mieste.

podľa: Igor Machajdík, Národné športové centrum, https://www.sportcenter.sk/stranka/kratke-trvanie-prveho-bratislavskeho-maratonu-1-cast

Kontakt

o.z. Hrad Čeklís

hradceklis1@gmail.com

Hlavná č. 94, 90027 Bernolákovo

0915055059

Vyhľadávanie

Novinky

23.05.2023 19:14

Maliarka Štefánia Ábelová vystavuje obrazy na nádvorí kaštieľa

Prichádzajú slnečné dni a to môže byť príležitosť na prechádzku do kaštieľa v Bernolákove. O to viac, že tam na vnútornom nádvorí svoje maľby z abstraktnej tvorby, vyjadrujúcej smutné i radostné pocity, vystavuje bernolákovská maliarka Štefánia Ábelová.
18.05.2023 20:31

Pán starosta Turenič na rádiu Regina rozpráva o obnove veže.

Na rádiu Regina v utorok 16. 5. 2023 pán starosta Turenič porozprával o tom, čo sa deje na Hradnom návrší s obnovovanou vodárenskou vežou. Rozhovor je možné vypočuť tu.
04.05.2023 21:29

Obnova vodárenskej veže napreduje

Vodárenská veža, budúca rozhľadňa, sa pomaly odhaľuje, lešenie je už len na časti obvodu stavby. Z vonku je už vymaľovaná. Osadené sú nové vstupné dvere. Vežička hore na veži je hotová. Šikovní majstri v týchto dňoch zvárajú točité schodisko, ktoré nám umožní výstup na rozhľadňu. 
16.04.2023 23:52

2 % z daní

18. apríl je deň Svetového kultúrneho dedičstva. V tento deň sa vo väčšej miere poukazuje na ochranu a zachovania kultúrnych pamiatok pre budúce generácie. Združenie Hrad Čeklís sa snaží byť nápomocné pri napĺňaní tejto myšlienky. Ak ste nenašli aktivitu, ktorú by ste podporili 2 % zo svojich daní,...
04.04.2023 20:19

Vodárenská veža dostáva novú fasádu

Šikovní majstri pracujú na vonkajšej fasáde vodárenskej veže. Dni, keď fúka silný vietor, neprajú práci v exteriéri.
21.03.2023 23:10

HROTY ŠÍPOV SO SPÄTNÝMI KRÍDELKAMI Z HRADU ČEKLÍS

Naši hradní archeológovia Zdeněk Farkaš a Igor Choma napísali článok, v ktorom podávajú pohľad na doterajší výskum na hrade Čeklís a podrobnejšie si všímajú archeologické nálezy streliek. Jedná sa o železné strelky ploché, s hrotom trojuholníkového tvaru, s krátkymi spätnými krídelkami....
21.03.2023 22:16

Deti robia poriadok na hradnom svahu

Lacova detská úderka zahájila jar na úbočí hradného návršia zbieraním odpadkov po dospelých. Vďaka!
14.03.2023 20:03

Ako hradná pani zachránila poddaných na úkor svojho hradu

Slovenský rozhlas opäť ponúkol známu povesť zo starého Čeklísa. Staré príbehy sa ľuďom páčia. Táto povesť je vymyslená, je skôr rozprávkou. Hrad Čeklís zanikol ešte pred tým, ako Osmani ovládli veľkú časť Uhorska.
21.02.2023 22:57

Obecný projekt obnovy vodárenskej veže napreduje

Šikovní majstri denno-denne robia na obnove vodárenskej veže. Obnovené je cimburie, vežička a jej strecha už vyzerá rozprávkovo, tak ako kedysi.
28.01.2023 21:52

Najstarší obyvatelia seneckého regiónu

V Mestskom múzeu v Senci (26.1.2023, Turecký dom, Nám. 1. mája 4.) mal prednášku PhDr. Zdeňek Farkaš, PhD. na tému: Najstarší obyvatelia seneckého regiónu. Od doby prvých poľnohospodárov (neolitu), ktorí sem začali prichádzať po roku 5 600 pred Kr. sa veľká časť dnešného okresu Senec začala...

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode