Občianske združenie Hrad Čeklís

1413 - Hinc Genglein

ZA VRAŽDU NA PÚŤ

Trestné právo v stredoveku sa zakladalo na zachovaní mieru a pokoja, čiže na rešpektovaní všeobecnej, ako aj osobnej a majetkovej nedotknuteľnosti a celistvosti. V najstaršom trestnom práve sa neveľmi rozlišovalo medzi deliktmi porušujúcimi verejný záujem a zločinmi, ktoré sa týkali súkromných záujmov. Stíhanie trestných činov sa síce prerokúvalo na úradnej úrovni, ale spočiatku zväčša len na základe súkromnej žaloby. Predovšetkým od poškodeného a jeho rodiny či príbuzných záviselo, či a v akom rozsahu si uplatní nárok na náhradu škody alebo na odškodnenie ujmy na majetku, cti, či dokonca na živote. Často sa na súde žalobcovia pokonali s obvineným previnilcom inak, než bolo bežným zvykom.

Práve jeden z takýchto prípadov vraždy je zachytený v najstaršej zápisnici zo zasadaní prešporskej mestskej rady Protocollum actionale. Kauza sa viaže k roku 1413 a bola prerokovaná vo štvrtok po sviatku blahoslaveného Antona, čiže 7. septembra. Osobitosťou prípadu je vynesený rozsudok, ktorý sa čiastočne vymyká z rámca vtedajšej právnej zvyklosti. Podľa nej sa totiž zväčša stanovil trest, ktorý mal zjavnú súvislosť so spáchaným činom, takže za vraždu sa spravidla vymeral hrdelný trest.

V radnom protokole mesta Prešporka sa uvádza:

„Pred náš verejný súd sa dostavil Mikuláš Obracht spolu so svojimi bratmi Petrom Obrachtom z Mosta a Jánom Obrachtom, aby zažalovali Hinca Gengleina, ktorý je stolárskym majstrom u urodzeného pána grófa v Čeklísi, lebo tento Genglein o polnoci v dome richtára v Čeklísi preklal nožom a zavraždil ich vlastného brata Pavla Obrachta.”

Bratia požadovali, aby prešporský súd potrestal Gengleina za zákernú vraždu podľa práva, a to mimoriadne prísnym spôsobom. Páchateľa mali priviazať za konský chvost, povláčiť ho po meste a potom lámať v kolese. V protokole je zaznamenané, že „na úpenlivé prosby k Bohu a na príhovory mnohých ctihodných a zbožných ľudí, ktorí obmäkčili aj bratov a príbuzných usmrteného”, mestský súd ustúpil od vynesenia trestu smrti. Udelil Gengleinovi milosť s tým, že najneskôr do roka vykoná kajúcnu púť do Ríma a do Aachenu. Súd ďalej rozhodol:

„Genglein daruje kostolu v Čeklísi obetné sviece, že v čeklískom kostole dá odslúžiť tridsať omší za spásu duše Pavla Obrachta, a napokon že kúpi na cintoríne v Čeklísi miesto na pochovanie pozostatkov zavraždeného”.

Obžalovaný sa pred súdom zaviazal, že splní všetky stanovené podmienky a že „nikdy nebude škodiť bratom zavraždeného slovami ani činmi, ani žiadnym iným spôsobom”. Keďže iba jeho ústny záväzok by súdu nebol postačoval, verejne sa za neho zaručilo 15 vážených občanov, ktorých mená zapísali do protokolu. Medzi ručiteľmi bol napríklad senecký richtár Mikuláš Hermann či čeklísky kastelán Ján z Kuchyne na Záhorí.

Hinc Genglein stanovené záväzky zaiste splnil, lebo inak by ich plnenie prešlo na ručiteľov, čo by prešporské mestské orgány určite boli zaznamenali. Nezachovala sa nám ani správa o ďalekej a súčasne nebezpečnej púti kajúcnika. Bola by dnes nepochybne zaujímavým cestopisným čítaním, určite vzrušujúcejším než samotný kriminálny delikt, ktorý sa pred dávnymi rokmi odohral v Čeklísi.

(Vladimír Segeš, Staromestský kuriér, 1/2009)

* * * * *

Po tatárskom vpáde prebehla silná germánska kolonizácia na našom území. Osoby v tomto príbehu majú neslovanské priezviská, takže mohli byť potomkami germánskych kolonistov. Nič nie je večné. Priezviská v súpise z roku 1715 už neukazujú stopu tejto kolonizácie.
 

Kontakt

o.z. Hrad Čeklís

hradceklis1@gmail.com

Hlavná č. 94, 90027 Bernolákovo

0915055059

Vyhľadávanie

Novinky

05.05.2011 00:00

Fotografie a maľby

Kto maľuje a fotografuje, mohol by sa s ostatnými podeliť o svoje pozoruhodné práce. Jediným kritériom je, že práca má spojitosť s históriou alebo historickým miestom. Pekný zážitok ponúka západ Slnka pozorovaný z hradu. Treba tam večer prísť a vychutnať si tú krásu. Fotografie sú v časti -...
04.05.2011 00:00

Pílenie

Rytier Ľubo vymenil meč za motorové píly a v neúprosnom boji porazil niekoľko pňov na hrade Čeklís. Jedna píla zadymila, druhá píla reťaz vyhodila. Sláva víťazom, česť porazeným.
15.04.2011 09:08

Upratovanie na hrade

Kto túži byť na hrade Čeklís túto sobotu 16.4. niekedy v čase 9:00-11:00, tak máme jedinečnú ponuku. Chceme tam po zime odpratať nejaké smeti, zlikvidovať pár kríkov, skosiť trochu žihľavy a konáre dať na hromadu. Každý, kto príde aspoň na 20 minút, veľmi pomôže. Ak niekto príde s kosákom alebo...
17.02.2011 00:17

Uchádzame sa o 2% z vašich daní

Kto chce robiť dobré skutky, môže dať svoje 2 % z daní nášmu združeniu. Zo získaných peňazí budeme financovať pamiatkový výskum na hrade Čeklís. Postup darovania je v menu - O nás - 2 %, teda tu: https://hradceklis.webnode.com/a2-/ Peniaze, ktoré sme získali v r. 2010 a peniaze ktoré získame tento...
15.02.2011 00:15

Videozáznam zo stretnutia hradárov

V novembri 2010 bolo stretnutie združenia Zachráňme hrady. Video z neho je tu https://www.brekov.sk/video/243_video/brekov_v.htm Ochrancovia hradov si vymieňali skúsenosti  a pozreli si hrad Brekov. Usporiadateľom stretnutia bolo združenie na záchranu Brekovského hradu.
22.01.2011 20:22

Hľadanie kartúnky

Čeklís sa stal známym aj vďaka tomu, že tu existovala kartúnka - manufaktúra na výrobu látok z bavlny. Budovy z kartúnky sa nezachovali ale pamiatkou na tie časy je Fabrický most. Piliere mostu je možné vidieť na Ľadovej vode. Je to neďaleko kaplnky sv. Anny, ale treba sa dostať za Čiernu vodu. V...
01.12.2010 23:30

Filmové dokumenty

Historická spoločnosť Ivanky vytvorila o našom hrade a kostole zaujímavé filmové dokumenty. Linky k nim sú umiestnené v častiach o hrade a kostole, alebo tu https://www.vimeo.com/13982381 a tu https://www.vimeo.com/14007345. K videniu sú tu aj filmové dokumenty z Ivanky. Ďakujeme HSI za takúto...
07.11.2010 00:57

Boj so zeleňou

V piatok 29.10.2010 prišla na hrad čistiaca čata z detského domova Nádej. Hradné návršie odľahčili od zelene z východnej a juhozápadnej strany. Hrad ďakuje. Fotky sú tu.
04.11.2010 11:23

Horela slama horela

V stredu 27.10.2010 niekto zapálil slamu, ktorá zostala pri hrade. Privolaní boli požiarnici, tlelo to 3 dni. Vandalom sa zatiaľ darí. Bez bezpečnostného kamerového systému majú vandali voľnú pôsobnosť v obci. Nikto nič nevidí. Alebo všetci vidia všetko?
22.10.2010 00:29

Archeologická sonda zazimovaná

21.10.2010 sme zazimovali archeologickú sondu. Veľké balíky slamy sa výborne rozoberali po zlisovaných pásoch, ako to ukazuje priložené foto. Mládež pomáhala, takže to išlo výborne (Jano, Jaro, Lojzo, Tibor atď.). Uloženú slamu sme prekryli igelitom a zahádzali hlinou. Tešíme sa na jar, aby sme...

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode