Občianske združenie Hrad Čeklís

Pomník Antona Bernoláka

Pomník pamiatke priekopníka spisovnej slovenčiny a zakladateľa Slovenského učeného tovarišstva Antona Bernoláka, ktorý v Čeklísi pôsobil ako rímskokatolícky farár a dekan  v rokoch 1787 - 1791. Pomník bol odhalený 10.10.1937. Nachádza sa pred rímskokatolíckou farou. Je postavený na stupňovitom podstavci z umelého kameňa. Má štvorcovú podstavu, na ktorej je umiestnený pylón zužujúci sa ku spodu. Na vrchu pylónu je bronzová busta Antona Bernoláka, ktorá je idealizovanou predstavou mladého spisovateľa - národovca. Na čelnej strane je text: "Milá je naša reč slovenská...".

Autorom pomníka je akademický sochár Frico Motoška.

Pomník je ako kultúrna pamiatka od 17.7.1963 evidovaný v 2 častiach: busta a podstavec.

Na fare je pamätá izba Antnona Bernoláka. Stojí za to vidieť ju.

Krátko po vysvätení za kňaza (17. augusta 1787) začal Anton Bernolák svoju pastoračnú činnosť ako kaplán na fare v Čeklísi. Povinnosti kaplána boli rovnaké ako povinnosti farára, len s tým rozdielom, že kaplán musel niektoré z nich častejšie vykonávať. Jeho príchod obyvatelia uvítali aj preto, že pre veľký počet sa mnohí v nedeľu a vo sviatok do kostola nezmestili. Jeho prítomnosť však umožňovala konať viac omší, ktoré sa okrem kostola slúžievali aj v troch kaplnkách. Vo voľnom čase sa potom A. Bernolák mohol venovať svojej jazykovednej činnosti aj vďaka dobrej knižnici, ktorú mal k dispozícii nielen na fare, ale aj v kaštieli grófa Fr. Esterháziho ml., čoho dôkazom sú aj jeho poznámky v knihách kaštieľskej knižnice, kde opravoval latinskú gramatiku.

Počas svojho triapolročného účinkovania v Čeklísi Anton Bernolák napísal a vydal rozsiahle jazykovedné dielo. Vznikla tu Grammatica Slavica (Bratislava 1790) a Etymologia vocum Slavicarum (Trnava 1791) a napísal aj obranný polemický spis Toto maličké písmo má sa pánovi Anti-Fándlymu do jeho vlastných rúk odevzdať (1790). Za tak krátky čas tu zostavil aj prvý koncept svojho Slovára, ktorý vo februári 1791 dokončil s obsahom 31 tisíc slov, avšak aj v ďalších ho ešte dopaňal a upravoval.

Požiar v Nových Zámkoch v r. 1810 zničil takmer všetky Bernolákove písomnosti. Medzi zachránenými bola tzv. intenčná knižka, do ktorej si k jednotlivým dňom zapisoval poriadok svätých omší, cesty po dekanáte i viaceré dôležité údaje. Zachránil sa aj Bernolákov testament napísaný v r. 1809. Bernolák pri požiari prišiel takmer o všetok hnuteľný majetok.

Obrovská pracovná zaťaženosť, nepriaznivé pomery v rodine, časté spory s novozámockým mestským magistrátom i ďalšie okolnosti nepriaznivo vplývali na jeho zdravie. V poslednom období sa u neho prejavovali výbuchy rozhorčenosti, depresia, melanchólia a celkové vypätie napokon viedlo k jeho náhlej smrti 15. 1. 1813, kedy v ranných hodinách pri holení zomrel na srdcovú mŕtvicu. Pochovaný je v areáli kaplnky Najsvätejšej Trojice, oproti Bernolákovmu parku, nie však v pôvodnom hrobe. V okolí kaplnky bol kedysi starý kamenný cintorín, na ktorom Bernolák odpočíval približne 80 rokov. Po zrušení cintorína nechal vtedajší farár Ján Fabián vyzdvihnúť ostatky Antona Bernoláka, jeho nástupcu farára Štefana Laura a zakladateľa mestskej dievčenskej školy Michala Flengera a znova pochovať do spoločného hrobu neďaleko kaplnky. Dodnes však toto miesto nebolo identifikované a preto nie je označené.

V SNK archivujú práce Vševlada Jozefa Gajdoša. Vo fonde sa nachádza aj - Anton Bernolák v Čeklísi, článok, excerpty týkajúce sa obce Čeklís; o literárnej činnosti v Čeklísi; úchytky z farskej knižnice v Bernolákove; Anton Bernolák v Čeklísi, 24 jd., 58 s., stroj., rkp. (155 N 12).

V časopise Knižnica č. 7-8, 2012 je na malom priestore veľa povedané o Antonovi Bernolákovi. O jeho podobizni sa tu píše:
Hodnoverný portrét Antona Bernoláka sa aj napriek snahám viacerých bádateľov dodnes nepodarilo objaviť. Prvú perokresbovú podobizeň Bernoláka od Jana Hrdličku uverejnil Jozef Kohuth v zborníku Tovaryšstvo v roku 1895, ktorá je rekonštrukciou Bernolákovej podoby podľa typu slanických Bernolákovcov. Aj ďalšie portréty sú len idealizovaným stvárnením Bernolákovej podobizne (Gustáv Morelli, Alžbeta Güntherová-Mayerová, Andrej Kováčik a i.).
Článok o A. Bernolákovi je tu: https://www.snk.sk/swift_data/source/casopis_kniznica/2012/jul_august/66.pdf

Pamätná izba Antona Bernoláka na fare v Bernolákove:

Otázniky okolo prezentovanej podobizne Antona Bernoláka objasňuje herec Juraj Sarvaš https://www.youtube.com/watch?v=lBIEv1Hl9sA

Pramene:

Múzeum Jána Thaina Nové Zámky. Expozícia Anton Bernolák. https://www.muzeumnz.sk/slabozraka/index.php?article=3130

Kontakt

o.z. Hrad Čeklís

hradceklis1@gmail.com

Hlavná č. 94, 90027 Bernolákovo

0915055059

Vyhľadávanie

Novinky

05.05.2011 00:00

Fotografie a maľby

Kto maľuje a fotografuje, mohol by sa s ostatnými podeliť o svoje pozoruhodné práce. Jediným kritériom je, že práca má spojitosť s históriou alebo historickým miestom. Pekný zážitok ponúka západ Slnka pozorovaný z hradu. Treba tam večer prísť a vychutnať si tú krásu. Fotografie sú v časti -...
04.05.2011 00:00

Pílenie

Rytier Ľubo vymenil meč za motorové píly a v neúprosnom boji porazil niekoľko pňov na hrade Čeklís. Jedna píla zadymila, druhá píla reťaz vyhodila. Sláva víťazom, česť porazeným.
15.04.2011 09:08

Upratovanie na hrade

Kto túži byť na hrade Čeklís túto sobotu 16.4. niekedy v čase 9:00-11:00, tak máme jedinečnú ponuku. Chceme tam po zime odpratať nejaké smeti, zlikvidovať pár kríkov, skosiť trochu žihľavy a konáre dať na hromadu. Každý, kto príde aspoň na 20 minút, veľmi pomôže. Ak niekto príde s kosákom alebo...
17.02.2011 00:17

Uchádzame sa o 2% z vašich daní

Kto chce robiť dobré skutky, môže dať svoje 2 % z daní nášmu združeniu. Zo získaných peňazí budeme financovať pamiatkový výskum na hrade Čeklís. Postup darovania je v menu - O nás - 2 %, teda tu: https://hradceklis.webnode.com/a2-/ Peniaze, ktoré sme získali v r. 2010 a peniaze ktoré získame tento...
15.02.2011 00:15

Videozáznam zo stretnutia hradárov

V novembri 2010 bolo stretnutie združenia Zachráňme hrady. Video z neho je tu https://www.brekov.sk/video/243_video/brekov_v.htm Ochrancovia hradov si vymieňali skúsenosti  a pozreli si hrad Brekov. Usporiadateľom stretnutia bolo združenie na záchranu Brekovského hradu.
22.01.2011 20:22

Hľadanie kartúnky

Čeklís sa stal známym aj vďaka tomu, že tu existovala kartúnka - manufaktúra na výrobu látok z bavlny. Budovy z kartúnky sa nezachovali ale pamiatkou na tie časy je Fabrický most. Piliere mostu je možné vidieť na Ľadovej vode. Je to neďaleko kaplnky sv. Anny, ale treba sa dostať za Čiernu vodu. V...
01.12.2010 23:30

Filmové dokumenty

Historická spoločnosť Ivanky vytvorila o našom hrade a kostole zaujímavé filmové dokumenty. Linky k nim sú umiestnené v častiach o hrade a kostole, alebo tu https://www.vimeo.com/13982381 a tu https://www.vimeo.com/14007345. K videniu sú tu aj filmové dokumenty z Ivanky. Ďakujeme HSI za takúto...
07.11.2010 00:57

Boj so zeleňou

V piatok 29.10.2010 prišla na hrad čistiaca čata z detského domova Nádej. Hradné návršie odľahčili od zelene z východnej a juhozápadnej strany. Hrad ďakuje. Fotky sú tu.
04.11.2010 11:23

Horela slama horela

V stredu 27.10.2010 niekto zapálil slamu, ktorá zostala pri hrade. Privolaní boli požiarnici, tlelo to 3 dni. Vandalom sa zatiaľ darí. Bez bezpečnostného kamerového systému majú vandali voľnú pôsobnosť v obci. Nikto nič nevidí. Alebo všetci vidia všetko?
22.10.2010 00:29

Archeologická sonda zazimovaná

21.10.2010 sme zazimovali archeologickú sondu. Veľké balíky slamy sa výborne rozoberali po zlisovaných pásoch, ako to ukazuje priložené foto. Mládež pomáhala, takže to išlo výborne (Jano, Jaro, Lojzo, Tibor atď.). Uloženú slamu sme prekryli igelitom a zahádzali hlinou. Tešíme sa na jar, aby sme...

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode