Občianske združenie Hrad Čeklís

Thurzovci

Thurzovci boli vo svojej dobe jedným z najmocnejších feudálnych rodov v Uhorsku. Na území Slovenska mal rod Thurzovcov päť vetiev - spišskú, trenčiansku, banskobystrickú, šintavskú a bojnickú. Viacerí príslušníci rodu vykonávali významné funkcie v správe krajiny, boli hlavnými županmi v príslušných stoliciach, vlastnili na území Slovenska rozsiahle majetky, študovali na univerzitách a stali sa zástancami humanistických myšlienok a renesančného umenia.

Bohatý podnikateľ Ján Thurzo získal svoj obrovský majetok obchodom v Krakove, neskôr v Levoči. V roku 1495 bola podpísaná základná zmluva o vzniku thurzovsko - fuggerovskej banskej podnikateľskej spoločnosti (Der Ungarischer Handel). Zakladateľmi tejto silnej spoločnosti boli Ján a Juraj Thurzovci a Jakub Fugger. Spoločnosť vlastnila medené bane a súvisiace zariadenia v Banskej Bystrici. Ján Thurzo získal veľký vplyv ako nájomca kremnickej banskej a mincovnej komory. Vysokými pôžičkami kráľovskej pokladnici si zaviazal kráľa Ľudovíta II..

erb thurzo
Erb Thurzovcov

 

Od roku 1523 bol majiteľom rozsiahleho panstva Šintava Alexej Thurzo. Po jeho smrti sa majiteľom hradu stal jeho zať, župan, kráľovský sudca a hlavný kapitán kráľovských vojsk Andrej Báthory. Potom čo ovdovel, musel šintavské panstvo opustiť, pretože ho súdnou cestou získala mladšia Thurzova dcéra Alžbeta.

Z titulu záložného práva v polovici 16. storočia šintavské panstvo patrilo významnému vojenskému veliteľovi Ferdinanda I., grófovi Júliusovi Salmovi.  Zo Serede pochádzal Ferdinandov vojvodca, v histórii známy ako Gašpar Seredy, no v latinských listinách sa sám uvádzal ako Gaspar de Szered (Gašpar zo Serede). Thurzovci obnovili v Šintave svoje vlastnícke práva po Salmovej smrti v roku 1595. Opevnenie šintavského hradu bolo zosilnené, ale neodolalo náporu povstalcov vedených Štefanom Bočkajom roku 1605. Stanislav Thurzo prešiel na stranu povstalcov. Thurzovci boli vysoko politicky angažovaní. V roku 1622 sa v Šintave konala evanjelická synoda, ktorú zvolal Stanislav Turzo, krátko predtým zvolený do funkcie najvyššieho hodnostára v krajine. Stanislav Thurzo zomrel v roku 1626 ako 47 ročný. Správu jeho panstva prevzala vdova Anna do plnoletosti ich najstaršieho syna Adama (Adam zdedil otcove majetky v roku 1629). V roku 1634 došlo medzi Adamom a bratom Michalom Thurzom k dohode o deľbe majetku. V roku 1635 zomrel Adam Thurzo bez potomkov a rok na to, v roku 1636,  jeho brat Michal, spišský hlavný župan (v dôsledku nestriedmeho pitia). Adam ani Michal nezanechali potomkov a tak Michalom vymrela rodina Thurzovcov, ktorá od roku 1523 vlastnila Šintavské panstvo. Šintavské domínium ako súčasť thurzovských majetkov, ktorých hodnota sa odhadovala na dva milióny zlatých, pripadlo kráľovskej komore. Kráľovská komora zabrala rozsiahle panstvá a šesť hradov. Majetky sa dostali do rúk viacerých vlastníkov. Vlastníkom šintavského panstva sa stal rod Esterházy.

Za zmienku stojí spojenie Esterházyovcov s majetkom bytčianskej vetvy Thurzovcov. Dedičom rozsiahleho oravsko-bytčianskeho majetkového komplexu sa stal jediný syn Juraja Thurzu - Imrich so svojou matkou Alžbetou Coborovou. Po smrti mladého Imricha Thurzu 19.10.1621 sa o chod bytčianskeho panstva starala jeho manželka Kristína, rodená Žáriová. S ňou sa 21.7.1624 oženil gróf Mikuláš Esterházy. Aby získal všetky majetky Thurzovcov, oženil svojho syna Štefana s Alžbetou Thurzovou, dcérou spomenutej Kristíny (tak sa Mikuláš Esterházy stal zároveň nevlastným otcom aj švagrom Alžbety a švagrom svojho syna Štefana).

Erb zo zdoja: https://www.bsm.sk/thurzo/thurzo-insignie.jpg

Pramene:

PhDr. Ivan Mrva, CSc.: Hrad Šintava a mestečko Sereď v dobe tureckých nájazdov a protihabsburských povstaní. https://www.vodnyhrad.sk/index.php?action=1_3&pred=3

Kontakt

o.z. Hrad Čeklís

hradceklis1@gmail.com

Hlavná č. 94, 90027 Bernolákovo

0915055059

Vyhľadávanie

Novinky

23.05.2023 19:14

Maliarka Štefánia Ábelová vystavuje obrazy na nádvorí kaštieľa

Prichádzajú slnečné dni a to môže byť príležitosť na prechádzku do kaštieľa v Bernolákove. O to viac, že tam na vnútornom nádvorí svoje maľby z abstraktnej tvorby, vyjadrujúcej smutné i radostné pocity, vystavuje bernolákovská maliarka Štefánia Ábelová.
18.05.2023 20:31

Pán starosta Turenič na rádiu Regina rozpráva o obnove veže.

Na rádiu Regina v utorok 16. 5. 2023 pán starosta Turenič porozprával o tom, čo sa deje na Hradnom návrší s obnovovanou vodárenskou vežou. Rozhovor je možné vypočuť tu.
04.05.2023 21:29

Obnova vodárenskej veže napreduje

Vodárenská veža, budúca rozhľadňa, sa pomaly odhaľuje, lešenie je už len na časti obvodu stavby. Z vonku je už vymaľovaná. Osadené sú nové vstupné dvere. Vežička hore na veži je hotová. Šikovní majstri v týchto dňoch zvárajú točité schodisko, ktoré nám umožní výstup na rozhľadňu. 
16.04.2023 23:52

2 % z daní

18. apríl je deň Svetového kultúrneho dedičstva. V tento deň sa vo väčšej miere poukazuje na ochranu a zachovania kultúrnych pamiatok pre budúce generácie. Združenie Hrad Čeklís sa snaží byť nápomocné pri napĺňaní tejto myšlienky. Ak ste nenašli aktivitu, ktorú by ste podporili 2 % zo svojich daní,...
04.04.2023 20:19

Vodárenská veža dostáva novú fasádu

Šikovní majstri pracujú na vonkajšej fasáde vodárenskej veže. Dni, keď fúka silný vietor, neprajú práci v exteriéri.
21.03.2023 23:10

HROTY ŠÍPOV SO SPÄTNÝMI KRÍDELKAMI Z HRADU ČEKLÍS

Naši hradní archeológovia Zdeněk Farkaš a Igor Choma napísali článok, v ktorom podávajú pohľad na doterajší výskum na hrade Čeklís a podrobnejšie si všímajú archeologické nálezy streliek. Jedná sa o železné strelky ploché, s hrotom trojuholníkového tvaru, s krátkymi spätnými krídelkami....
21.03.2023 22:16

Deti robia poriadok na hradnom svahu

Lacova detská úderka zahájila jar na úbočí hradného návršia zbieraním odpadkov po dospelých. Vďaka!
14.03.2023 20:03

Ako hradná pani zachránila poddaných na úkor svojho hradu

Slovenský rozhlas opäť ponúkol známu povesť zo starého Čeklísa. Staré príbehy sa ľuďom páčia. Táto povesť je vymyslená, je skôr rozprávkou. Hrad Čeklís zanikol ešte pred tým, ako Osmani ovládli veľkú časť Uhorska.
21.02.2023 22:57

Obecný projekt obnovy vodárenskej veže napreduje

Šikovní majstri denno-denne robia na obnove vodárenskej veže. Obnovené je cimburie, vežička a jej strecha už vyzerá rozprávkovo, tak ako kedysi.
28.01.2023 21:52

Najstarší obyvatelia seneckého regiónu

V Mestskom múzeu v Senci (26.1.2023, Turecký dom, Nám. 1. mája 4.) mal prednášku PhDr. Zdeňek Farkaš, PhD. na tému: Najstarší obyvatelia seneckého regiónu. Od doby prvých poľnohospodárov (neolitu), ktorí sem začali prichádzať po roku 5 600 pred Kr. sa veľká časť dnešného okresu Senec začala...

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode